Niektóre tkanki, takie jak włosy, pióra czy paznokcie zachowują „zapis izotopowy” odzwierciedlający przeciętną dietę w okresie, kiedy tkanki te powstawały. Analiza izotopowa tych tkanek pozwala na badanie diety zwierząt, jednocześnie eliminując potencjalne błędy interpretacji tradycyjnych badań diety. Inne tkanki są aktywne metabolicznie i przekazują informacje o diecie z ostatnich kilku dni (w przypadku wątroby lub osocza krwi) do ostatnich kilku tygodni (w przypadku mięśni lub pełnej krwi). Ocenę diety w trakcie całego życia osobnika można przeprowadzić dzięki analizie izotopowej kolagenu kostnego. W analizach diety zwykle wykorzystywane są izotopy węgla i azotu, natomiast izotopy tlenu, wodoru i siarki są szeroko wykorzystywane do śledzenia przemieszczania się zwierząt, wykorzystania siedliska (np. morskiego w porównaniu z lądowym), a także do badania zmian klimatycznych.
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie używaniem izotopów stabilnych w badaniach ekologicznych, m.in. w badaniach z zakresu fizjologii i ekologii roślin i zwierząt; w kompleksowych badaniach ekosystemów lądowych, morskich i słodkowodnych ekosystemu, badaniach migracji, badaniach zanieczyszczenia środowiska, w badaniach atmosfery, a nawet w ochronie przyrody, badaniach paleontologicznych czy archeologicznych. Izotopy stabilne są również bardzo przydatne jako znaczniki o ocenie krótko-, średnio- i długoterminowe procesów ekologicznych. Izotopy są również ważnym narzędziem do monitorowania wpływu człowieka na krajobraz i środowisko, a w badaniach na tym wpływem opracowuje się tzw. mapy izotopów (ang. isoscapes).
W ramach projektu GLOBE przeprowadzone zostaną analizy izotopowe współczesnych, historycznych i kopalnych prób (głównie kości i włosów) niedźwiedzi pochodzących z populacji karpackiej i skandynawskiej. Zbadamy także próby potencjalnego pożywienia niedźwiedzi.
Fot. Nuria Selva: próbka sierści niedźwiedzia oraz próbka wysuszonej kosmatki olbrzymiej (Luzula sylvatica)